S-a aprobat reabilitarea drumului județean 209 B pe sectorul dintre Iesle și Culmea Stânișoarei

Recent, într-una din ședințele sale, Consiliul Județean Suceava a adoptat o serie de proiecte privind modernizarea, reabilitarea, sau asfaltarea unor drumuri din rețeauau județeană.

Ca urmare a preocupării consecvente a primarului Petru Nistor, pe lista investițiilor aprobate se află și reabilitarea unui segment important al drumului județean 209 B. Este vorba de segmentul de drum Iesle – Culmea Stânișoarei, până la limita cu județul Neamț.

Proiectul este pregătit și, pe măsură ce se vor deschide programe noi de finanțare pentru asemenea investiții, fie PNDL sau programe cu finanțare europeană, vor începe lucrările.

Finalizarea acestei investiții va crea noi oportunități pentru dezvoltarea turismului în zonă.

În eventualitatea redării circulației publice  și a segmentului de drum Culmea Stânișoarei – Borca, această șosea va facilita legături importante pentru sectorul economic, în special în domeniile turismului, trasportului de mărfuri și persoane.